Nasze Sprawy (41)

12.04.2014 - Wystawki w Przyjaźni Featured
środa, Kwi 09 2014

W dniu 12.04.2014 (sobota) odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych.
Odpady wielkogabarytowe obejmują duże elementy gabarytowe, takie jak: tapczany, fotele, meble, lodówki, pralki,telewizory, złom, urządzenia elektryczne, ramy okien bez szyb, sprzęt gospodarstwa domowego, opony.

ODPADY WIELKOGABARYTOWE NALEŻY WYSTAWIĆ PRZED POSESJĘ PRZY KRAWĘDZI JEZDNI LUB PRZY PERGOLACH ŚMIETNIKOWYCH W WYZNACZONYM DNIU ODBIORU.

ODPADY WIEKOGABARYTOWE LUB INNE KOMUNALNE WYSTAWIONE W INNYCH MIEJSCACH NIE BĘDĄ ODBIERANE.

Podczas odbioru odpadów wielkogabarytowych nie będą zbierane odpady komunalne pochodzące z gospodarstw domowych ( te odpady należy wystawić zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych) i odpady niebezpieczne typy: eternit, wyroby azbestowe, papa, smoła, styropian, wystawianych luzem lub w workach( te odpady należy dostarczyć do RIPOK w Gdańsku Szadółkach).

Sołtys zadba o wyż demograficzny ? Featured
poniedziałek, Mar 31 2014

Taką intrygującą wiadomością podzieliła się z nami Czytelniczka z Przyjaźni. A wszystko to ponoć z powodu tworzonego właśnie we wsi parku, w którym pojawiły się już ławy, ławki i stoły. Jak twierdzi nadawczyni listu, przedsięwzięcie to nie ma jednak służyć integracji mieszkańców, czy jako zielona szkoła dla uczniów. Wedle jej opinii "sołtys zamierza parczek przystosować?
?do schadzek dla zakochanych". Autorka listu podpisująca się jako "Zołza", uważa że z takiego ustawieniu ławek nie będzie mogło korzystać większe grono mieszkańców. "Chodzi bowiem o to, żeby "chłopak miał, gdzie spotkać się z dziewczyną" i "porozmawiać", bo jak można się domyślać chodzi o demografię".

"Cel parczku w Przyjaźni jest zatem niezwykle szczytny, Panie Sołtysie - kontynuuje - przecież, to wszystko dla potomnych i to w jednym miejscu, jakże pięknie pomyślane! A wiosna tuż, tuż... Zatem miłość niech wygrywa! Jeśli mieszkańcy poprą Pana projekt, to chylę czoła".

Cały list choć utrzymany w dość humorystycznej tonacji, podszyty jest ironią i uszczypliwościami pod adresem sołtysa i jego działań. Czytelniczka nie chce podawać swojego nazwiska do publicznej wiadomości, twierdząc, że zainteresowane osoby i tak będą wiedziały, kto to napisał.

Na pewno jedną z takich osób jest Krzysztof Krasowski, sołtys Przyjaźni. Zgadza się - jest zainteresowany i wie kto jest autorką listu. I to jest chyba jedyny wspólny mianownik w tej sprawie.

Sołtys powiedział nam, że gdy tylko wpadł na pomysł, aby stworzyć park, wiele osób radziło, jak mają stać ławki. Każdy miał swój pomysł. On sam uznał, że lepiej, gdy będzie nieco kameralnie, a nie "hurtowo", bo wtedy zawsze ktoś może czuć się skrępowany. Wyraził też opinię, że usiąść może dziewczyna z chłopcem i się poprzytulać, to przecież normalna rzecz.

- Po takim moim tekście poszły pisma do niektórych urzędów, w których napisano, że sołtys robi park dla młodzieży do uprawiania seksu - wspominał nasz rozmówca. - Bawi mnie takie podejście do mojej wypowiedzi, bo jest śmieszne - spuentował sołtys ze stoickim spokojem.

Sołtys postanowił wykorzystać gminny teren, na którym kiedyś był mocno sfatygowany i zrujnowany plac zabaw. W miniparku będzie zainstalowanych łącznie dziewięć ławek. Wszystkie mają służyć zarówno dorosłym, jak i młodzieży. Odbywać się tam będą m. in. festyny. Planowany jest trawnik wielkości około 450 metrów kw. i misa z kamienia na ognisko. W tym roku za pieniądze sołeckie powstanie siłownia pod chmurką. Co roku park ma być wzbogacany o kolejne elementy. Sołtys liczy też na wsparcie finansowe żukowskiego samorządu.

Autorką projektu miniparku jest mieszkanka Przyjaźni Monika Warecka. Zrobiła to bezinteresownie, za co sołtys jest jej bardzo wdzięczny. Obiecała też pomoc przy nasadzeniu drzewek.

Czy sołtys zlikwiduje niż demograficzny w Przyjaźni za pomocą "miłosnych schadzek" w nowym parku? Sugestia naszej Czytelniczki, jak na razie, jest czysto hipotetyczna. A jeżeli okaże się, że w sołectwie zacznie się wysyp noworodków, trudno będzie udowodnić, czy to sprawa "parczku", Amora, przeznaczenia czy przypadku. Najważniejsze, aby nas przybywało, a nie odwrotnie.

źródło: Kartuzy.info
Longina Templin

Wstępny podział środków sołeckich na 2014r. Featured
środa, Sty 22 2014

W dniu wczorajszym tj. 21.01.2014 odbyło się zebranie Rady Sołeckiej Przyjaźni. Głownym celem był podział środków finansowych na rok 2014.
W tym toku do naszej dyspozycji jest kwota 22,708 PLN

Środki zostały podzielone jednogłośną decyzją rady.

1000PLN - Szkoła w Przyjaźni (dzień seniora, dzień dziecka)
1000PLN - Szkoła w Przyjaźni (rada rodziców - festyn)
2500PLN - Kluby sportowe UKS oraz Amigo Przyjaźń
5000PLN - Oświetlenie ulicy Łapińskiej (od skrętu na Małą Przyjaźń do pierwszych zabudowań - kierunek kolbudy)
2000PLN - Zakup przydrożnych koszy na drobne śmieci
7000PLN - Dokończenie prac związanych z mini parkiem przy szkole. (Zakup drzewek ozdobnych oraz 2-3 urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu)

Kwota w rezerwie to 4208PLN.

Podczas zebrania Pan Leszek Kulesza proponował przeznaczenie kwoty 1000PLN na odmalowanie przystanków autobusowych na ulicy Żukowskiej.
Jednak większością odrzuciliśmy ten wniosek do czasu instalacji kamer które będą min. monitorowały przystanki.

Dużo czasu poświęciliśmy na znalezienie sposobu aby w naszej wsi powstała świetlica, remiza. Jednak aby tak się stało na wstępie potrzebna jest lokalizacja.
Wstępnie ustaliliśmy dwa miejsca , jednak czeka nas teraz dużo pracy aby udało się ten kawałek gruntu otrzymać.


Krzysztof Krasowski
Sołtys Przyjaźni

Strona 1 z 4
miotk